Barbórka w cieniu tragicznego wypadku. Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie odwiedził Prezydent RP Andrzej Duda.

Barbórka w cieniu tragicznego wypadku. Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie odwiedził Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent RP, Andrzej Duda w dniu Świętej Barbary (tzw. ,,Barbórka” przyp.red) odwiedził Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie, gdzie 28 listopada doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęło czterech górników. Wizyta Prezydenta rozpoczęła się od uroczystego złożenia kwiatów przed pomnikiem św. Barbary. Następnie Prezydent spotkał się z zarządem spółki Tauron Wydobycie, kierownictwem kopalni oraz ratownikami górniczymi, którzy wzięli udział w akcji ratunkowej. Na zakończenie, Prezydent wypowiedział się dla mediów, podkreślając jak ważne jest wsparcie pracowników i rodzin ofiar w tym trudnym czasie.

Jak Państwo wiecie, niecały tydzień temu – sześć dni temu – doszło tutaj do wypadku, w którym, niestety, zginęło czterech górników z tej kopalni. To największy w tym roku zbiorowy wypadek śmiertelny w polskim górnictwie. W pozostałych wypadkach, w których brały udział pojedyncze osoby, do tej pory w kopalniach zginęło w Polsce w tym roku 11 osób. No niestety, tutaj czterech górników. Więc w sumie w tym roku jest to 15 górników, którzy zginęli w wypadkach w naszym przemyśle wydobywczym. Jest to bardzo szczególna i smutna Barbórka w Jaworznie. Dzisiaj, 4 grudnia, przybyłem tutaj, żeby być z ratownikami, ze społecznością górniczą tej kopalni, tego miasta, właśnie ze względu na to, że musieli przejść przez ten tak straszny moment – mówił o celu swojej wizyty podczas konferencji prasowej Prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej wspomniał również że jest to dla niego osobiście szczególne miejsce, bowiem w kopalni pracował kiedyś jego chrzestny ojciec, który jest obecnie na emeryturze, brat jego mamy. 

,, Jest to też dla mnie osobiście takie szczególne miejsce, bo w tej kopalni pracował kiedyś mój chrzestny ojciec, który jest już w tej chwili na emeryturze, brat mojej mamy. Tu pracowali koledzy mojej mamy ze szkoły, moja mama wychowała się w Jaworznie. Więc – można powiedzieć – w jakimś sensie czuję się też częścią tej społeczności. Dlatego jest to tutaj taki szczególnie smutny czas.

 Nie zabrakło również podziękowań za okazane wsparcie społecznościom górniczym.

Wszystkim górnikom w Polsce i ich rodzinom w tę Barbórkę, w to święto św. Barbary, składam najserdeczniejsze życzenia. Żebyście zawsze wracali z szychty do domu. Żeby św. Barbara zawsze miała Was w swojej opiece: nie tylko wtedy, kiedy jesteście w pracy, nie tylko wtedy, kiedy pełnicie służbę – czy to górniczą, czy to ratowniczą – ale także wtedy, kiedy odpoczywacie, kiedy jesteście razem z rodzinami. Żeby całe Wasze rodziny były zaopiekowane. Tego Wam z całego serca życzę w tę Barbórkę, w to święto św. Barbary.

Wszystkiego dobrego! Szczęść Boże! – dodał Prezydent RP na zakończenie konferencji prasowej.

 

Zdjęcia: Fotoreporterzy Jaworzno112.pl

Artykuł: Bartłomiej Lesiak – Jaworzno112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *