30 finał WOŚP z OSP Osiedle Stałe!

30 finał WOŚP z
OSP Osiedle Stałe

Jak co roku, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Osiedle Stałe gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W tym roku, 30 stycznia 2022 roku strażacy wraz z druhami młodzieżowej drużyny pożarniczej, dzielili się wiedzą i pokazywali chętnym mieszkańcom, jak prawidłowo i efektywnie udzielać  pierwszej pomocy.

Jak tłumaczy Weronika Pawlak, druhna z MDP:

W przypadku, gdy zobaczymy osobę poszkodowaną. Podchodzimy od strony nóg i pytamy poszkodowanego “Halo, słyszy mnie Pan/Pani?”. Jeśli nas nie słyszy sprawdzamy czy osoba poszkodowana oddycha. By to zrobić, kładziemy jedną rękę na czoło, dwa palce pod podbródek, prosimy osobę obok (jeśli jest obok) by policzyła nam do 10. My zaś odchylamy głowę do tyłu, przykładamy policzek i obserwujemy klatkę piersiową czy się unosi. Jeśli osoba nie oddycha, rozpoczynamy resuscytację krążeniowo-oddechową.

Zaczynamy od 30 uciśnięć klatki piersiowej, na wysokość co najmniej 5 cm do maksymalnie 6 cm. Wdechów nie musimy robić, gdy brzydzimy się osoby, gdy nie mamy maseczki jednorazowej lub po prostu nie chcemy. Uciśnięcia robimy dopóki nie przyjedzie karetka pogotowia, ktoś nas zmieni lub osoba nie zacznie oddychać.  Jeśli zaś osoba jest nieprzytomna, ale oddycha – układamy ją w pozycji bocznej bezpiecznej – tłumaczy Weronika.

Artykuł: Jarek – Jaworzno112.pl
Zdjęcia – fotoreporterzy Jaworzno112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *